Aká bola výročná konferencia LESI 2022 v Benátkach

27.05.2022
V máji 2022 sa zástupcovia LES ČRS zúčastnili výročnej konferencie LESI v Benátkach. Ako hodnotia túto konferenciu?

Konferencia sa uskutočnila tento rok konečne fyzicky v dňoch 8. - 10. 5. 2022. 

Hlavnou témou konferencie LESI 2022 bolo: "BACK TO LICENSING: RESTARTING BUSINESS AND FUELING INNOVATION".

Konferencie sa zúčastnilo niekoľko zástupcov, ktorí sú členmi LES Society - Česká republika a Slovensko. Niektorí z nich zhodnotili účasť na konferencii, aby tak priblížili jej organizačné zabezpečenie a obsah tým, ktorí sa nemohli zúčastniť alebo si neboli istí, či je to tá správna investícia - nakoniec, veď posúďte sami :)

 

Denisa Švecová (predsedníčka riadiacej rady LES ČRS - advokátka v mezinárodní advokátní kanceláři Bird & Bird):

„LES Itálie počátkem května hostila výroční konferenci LES International 2022 v krásných Benátkách. V Itálii se takto velká LES akce konala poprvé a zcela jistě předčila veškerá očekávání, neboť se uskutečnila po mnoha měsících virtuálního vzdělávání, navazování kontaktů a mentoringu osobně. Benátky jsou krásným místem s bohatou historií, obchodem, patenty a technologickým rozvojem od doby, kdy zde byly v roce 1474 zavedeny první patentové zákony. Tématem mezinárodní konference LES v roce 2022 bylo „Back to Licensing: Restarting Business and Fueling Innovation" a nemohla být zvolena lepší kulisa pro nový restart našich osobních setkání a zhodnocení, jak může spolupráce v oblasti licencování technologií podpořit další generaci inovací. Program se točil kolem kritických průmyslových oblastí – automotive, telekomunikace, energetika a green tech, zdravotnictví či móda – a byl velmi zajímavý. A nebyli by to Italové, kdyby nezapojili jako přednášející i osobnosti ze světa módy a designu, jako jsou Bartolomeo Rongone, CEO italského módního domu Bottega Veneta, či Michele de Lucchi, světoznámý italský designér a architekt. Nemluvě o lokacích pro bohaté společenské akce - Palazzo del Cinema (kde se koná slavný Benátský filmový festival) počínaje, přes Arsenale (v předindustriální éře největší námořní výrobní centrum v Benátkách, nyní také výstaviště během mezinárodní výstavy architektury La Biennale), až po Palazzo Pisani Moretta (palác z 15. století, který je krásným příkladem pozdně gotické architektury s působivou atmosférou, zejména když v noci proniká světlo svíček, které zdobí jedenáct vzácných muránských lustrů, nádhernými ažurovými okny).

Byl rovněž zvolen nový prezident LESI – Ichiro Nakatomi, Ph.D., který má více než 40 let odborných zkušeností s výzkumem a vývojem nových léků a technologií jejich dodávání, s duševním vlastnictvím, globálním licencováním, či vedením ve světovém farmaceutickém a biotechnologickém průmyslu. V rámci společenské činnosti zastával v letech 2014-2016 funkci prezidenta LES Japan, v letech 2016-2018 byl viceprezidentem LES International a v letech 2021-2022 byl prezident-elect. Obdržel ocenění Podnikatel roku 2002 v Japonsku. Byl členem projektu Strategie duševního vlastnictví v rámci kabinetu ministra, členem Výboru pro podporu průmyslu a akademické sféry na Ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu v Japonsku.“

 

Ingrid Beránková Ambruzová (tajomníčka riadiacej rady LES ČRS - zakládající partner společnosti patentových zástupců HARBER IP s.r.o.):

„Výroční konference LESI v Benátkách pořádaná pod taktovkou Italské národní skupiny LES Italy byla výjimečným zážitkem z mnoha důvodů.

Pro většinu účastníků to byla první velká konference konaná v čistě osobním režimu po covidovém období plném neosobních online setkání. Proto si všichni užívali osobní networking a radost z bezprostředního kontaktu se starými známými i novými kolegy.

Obsahově se konference soustředila zpět na původní téma sdružení LESI, tj. licencování. Semináře a příspěvky byly rozděleny do bloků, z nichž každý byl navázán na jednu z oblastí trhu: sport a zábavní průmysl, zdravotnictví, výzkum a inovace, automobilový průmysl, módní průmysl, telekomunikace, design a architektura, zelené energie a na jejich proměny v dnešní době.

Součástí konference byla řada menších workshopů a seminářů zaměřených na užší témata – např. Impact Licensing, kde se diskutovalo, jak prostřednictvím licenčních strategií podpořit menší technologie, které mají potenciál vyřešit globální společenské nebo environmentální problémy.

Dalším zajímavým tématem bylo téma nucených licencí ve vztahu k pandemii Covid-19, kde byly patenty a jejich vlastníci často označováni za viníky „pomalého“ postupu ve vývoji vakcín a zvýšené úmrtnosti v rozvojových zemích. Veřejnost proto mnohdy volala po uvalení nucených licencí, aby se situace mohla zlepšit. Přednášející zde předložili výsledky analýz, které poukazují na skutečnost, že dosud bylo uděleno naprosté minimum (jednotky) patentů, jejichž předmětem jsou vakcíny proti SARS-Cov-2. Většina vakcín uvedených na trh zatím vůbec není chráněna patenty, což je z pohledu farmaceutického průmyslu zcela revoluční postup (dosud byl zcela opačný trend). V kontextu délky patentových řízení (které obvykle trvá roky, ke zveřejnění dojde nejdříve po 18měsících od podání přihlášky…) je covidová pandemie pouhým zlomkem času, během něhož ale došlo k revolučně rychlému vývoji vakcín. Vzhledem k tomu, že nucenou licenci lze uvalit pouze na existující patent, které ale v případě vakcín proti Covid-19 zatím téměř neexistují, představa, že patenty jsou viníky rozšíření pandemie, není na místě.

Kromě právně i technicky náročných témat se dostalo i na krásu a umění, když CEO společnosti Bottega Veneta Italy přednesl inspirativní příspěvek o hodnotách společnosti i o jejich podpoře malých začínajících designérů v rámci kampaně „Bottega for Bottegas“. V této kampani Bottega Veneta postoupila svůj mediální prostor (výlohy, billboardy, internetovou reklamu apod.) těmto malým designérům, s nimiž se tak svět mohl seznámit. 

Oficiální program dostal v rámci setkání skupiny WILA (Women In Licensing Association) i českou stopu, kdy byly speciálně přivítány zakladatelky LES Česká republika, Ing. Jana Kühnlová a Ing. Vladimíra Husáková, které se konference také účastnily. 

Profesní program byl doprovázen fantastickým společenským programem, jehož součástí byly návštěvy v historických budovách Arsenale a Palazzo Pisani Moretta.

A na závěr pozvánka – příští rok se LESI setká v Montrealu!“

 

Barbara Tóthová (nový člen LES ČRS - odborníčka na transfer technológií z Centra transferu technológií pri CVTI SR):

„Výročnú konferenciu LESI, ktorá sa tento rok konala v Benátkach, by som vyhodnotila ako naozaj prínosnú. Ako z pohľadu zaujímavej odbornej náplne, ktorá bola zameraná predovšetkým na aktuálne trendy a výzvy v oblasti IP, TT a licencovania, tak aj z pohľadu bohatej medzinárodnej účasti rozličných zástupcov a odborníkov z tejto sféry.  Oceňujem predovšetkým možnosť networkingu a nadviazania kontaktov nielen počas pravidelných coffee-breakov, ale aj v rámci organizovaných spoločenských udalostí, ktoré sa konali v historických priestoroch – gala večere so sprievodným kultúrnym programom boli skutočne tou pravou príležitosťou na začatie rozhovorov s ostatnými účastníkmi konferencie.“